برنامه ریزی و بهره وری فردی، مدیریت وظایف، موفقیت شغلی و فردی، تکنیک پومودورو، برنامه های کاربردی جهت مدیریت کارها
۰

برنامه‌ریزی به سبک بولت ژورنال

bullet-journal

بولت ژورنال یا بوژو (به انگلیسی Bullet Journal) یک سیستم سازماندهی مبتنی بر دفتریادداشت است که با وعده سروسامان دادن به هرج‌ومرج زندگی شخصی و کاری، توسط آقای رایدرکارل ارایه شده است. این سیستم به شما در تحقق اهداف شخصی و حرفه‌ای و برآورده‌کردن نیازهای عملی کمک می‌کند. همچنین درکنار آن برای تفکر و هرچیزی که قصد پیگیری آن را دارید، قابل استفاده است. در ادامه این مطلب به بررسی نحوه بکارگیری و استفاده از این سیستم سازماندهی می‌پردازیم.

بولت ژورنال برای چه چیزهایی مناسب است؟

خالق بوژو آقای رایدر کارول در مورد بولت ژورنال گفته است « تمرین خودآگاهی در قالب یک سیستم بهره‌وری». بولت‌ژونال از طریق بکارگیری بخش‌هایی با عنوان کارهای روزانه (to-do)، هایلایت‌های ماهانه، یادداشت‌های شخصی، اهداف بلندمدت، و سایر موارد؛ اساساً سیستمی کارآمد به منظور کمک به انجام بهتر وظایف است.

آیا می‌خواهید در رأس کارهای روزمره خود باشید یا برای پیگیری امور مالی به کمک نیاز دارید؟ آیا قصد ترک یک عادت را دارید؟ بوژو می‌تواند در همه این حالات به شما کمک کند.

به زبان ساده، نوشتن افکار، احساسات و اضطراب‌هایتان فضای ذهنی را در جهت تمرکز بیشترآزاد می‌کند. این امر به شما امکان حضور در لحظه حال را می‌دهد تا بدون احساس آزاردهنده فراموش کردن کارها، زندگی کنید.

ابزارهای مورد نیاز برای شروع

شاید وقتی برای اولین‌بار قصد استفاده از بولت‌‌ ژورنال را داشته باشید، کمی گیج شوید اما این را بدانید که بکارگیری این روش نیاز به مهارت و زمان زیادی ندارد. یک دفتر یادداشت که می‌تواند ساده، خط‌دار، نقطه‌ای یا شطرنجی باشد (البته پیشنهاد اصلی دفتر نقطه‌ای است) به همراه خودکار نیاز است. بعضی افراد دوست دارند دفتر در بولت‌ژورنالشان از خودکارها و ماژیک‌های رنگی استفاده کنند و یا جاهای بخصوصی را هایلایت نمایند. هیچ اشکالی ندارد. ولی در استفاده از این دفتر کمال‌گرایی را کنار بگذارید و هرکاری که با آن راحت هستید را انجام دهید.

اصطلاحات بولت ژورنال

یادگیری اصطلاحات بولت ژورنال برای ایجاد و بهره‌مندی از سیستم بولت ژورنال ضروری است. در اینجا اصطلاحات کلیدی آن بیان شده است:

برگه‌ها (Spread)

مجموعه‌ای از صفحات بولت‌ژورنال هستند که معمولاً بصورت دوصفحه‌ای روبروی هم قرار می‌گیرند. مانند برگه‌های روزنگار، ماه‌نگار و یا سال‌نگار.

بولت (Bullet)

یک نشانه مشخص برای تعیین وظایف قابل انجام است. یعنی در هر بخشی از بوژو علامت بولت را ببینید (معمولاً دایره‌ای کوچک و توپر) بیانگر یک کار قابل انجام است.

ترکر (ردیاب)

شما به معنای واقعی کلمه می‌توانید هرچیزی را در بولت ژورنال ردیابی (پیگیری) کنید (حالات روحی، خواب، عادات، غذا، ورزش، میزان مصرف آب-یک لیست بی‌پایان)

مجموعه‌ها (Collections)

بوژو یک چارچوب ماژولار است. هر ماژول یا مجموعه به منظور سازماندهی اطلاعات مختص به آن بکار می‌رود. می‌توانید آن‌ها را باهم ترکیب و تطبیق دهید، سفارشی‌سازکنید و یا با توجه به نیازهایتان مجموعه‌های خاصی را ایجاد کنید.

نحوه راه‌اندازی یک بولت‌ژونال پایه

بولت ژورنال را مانند قطعات یک پازل یا لگو درنظر بگیریدکه از مجموعه‌ای از بلوک (بخش) بنام مجموعه تشکیل شده است. بخش‌های اصلی و کلیدی بک بوژو شامل فهرست، آینده‌نگار، ماه‌نگار و روزنگار است.

در این ویدیوی کوتاه خالق روش بولت‌زورنال آقای رایدر کارول توضیح مختصری در مورد نحوه راه‌اندازی و بکارگیری بولت‌ژورنال داده است.

در ادامه این مطلب نیز بصورت کامل‌تر توضیحات هر بخش ارایه شده است.

 

فهرست یا اندیکس

index

اندیکس در واقع بخش فهرست مطالب بولت ژورنال‌ می‌باشد. هنگام ایجاد بوژو معمولاً صفحه اول آن به عنوان فهرست یا اندیکس درنظر گرفته می‌شود. در ادامه هر صفحه جدیدی که به بوژو اضافه می‌کنید شماره صفحه و عنوان آن را در بخش فهرست می‌نویسید. این کار باعث می‌شود خیلی ساده هر چیزی را پیدا کنید.

آینده‌نگار یا  چشم‌انداز سالانه

آینده‌نگار

در صفحه بعد از فهرست، آینده‌نگار قرار می‌گیرد. در این بخش ضرب‌الاجل‌های مهم، رخدادها، تاریخ‌های تولد و اهدافی که قصد دارید در طول ماه‌های آینده به آن‌ها برسید را می‌نویسید.

موارد موجود در آینده‌نگار می‌تواند برای یک سال باشد، اما پیشنهاد می‌شود که در کل 6 ماه آینده را شامل شود. پس از اتمام کار، این صفحات را شماره گذاری کرده و به فهرست خود اضافه نمایید.

 

 ماه‌نگار

ماه نگار

ماه‌نگار یک دید کلی از ماه‌هایتان را نشان می‌دهد. برای ایجاد یک ماه‌نگار، به اولین صفحه خالی رفته و در بالای آن عنوان ماه را نوشته و سپس لیست روزهای آن را بنویسید. می‌توانید از یک جدول استفاده کنید که هر کدام از خانه‌های آن بیانگر یک روز از ماه باشد. روش‌های دیگری نیز برای ماه‌نگار وجود دارد که در اینجا چندین نمونه مناسب دیگر نشان داده شده است.

روزنگار

index

روزنگار بیانگر وظایف و رویدادهای هر روز است. برای ایجاد یک روزنگار کافی است در یک برگه خالی تاریخ و اسم روز را نوشته و سپس در زیر آن رخدادها و وظایفی که باید در آن روز انجام دهید را بنویسید. همچنین در طول روز اگر وظیفه‌ای اضافه شود یا رویدادی بوجود آید، می‌توانید آن را به این لیست اضافه کنید. در اینجا منظور از رویداد یک قرار ملاقات یا حتی یک اتفاق جالب است. بولت‌ژورنال شبیه یک ژورنال است در نتیجه هرچیزی که بخواهید را می‌توانید در آن بنویسید.

فقط فراموش نکنید، بعد از اضافه کردن یک بخش جدید به بولت ژورنال، شماره صفحه آن را به فهرست مطالب اضافه کنید.

مجموعه‌های خاص

در بولت ژورنال مجموعه‌ها را می‌توان تعویض، استفاده مجدد و یا سفارشی‌سازی کرد. با توجه به آنکه  مجموعه‌ها کمتر تغییر می‌کنند می‌توان آن‌ها را در ابتدا یا انتهای دفتر بولت ژورنال‌ قرار دهید. مجموعه‌های سفارشی را می‌توان بر اساس موارد مورد علاقه، ایجاد کنید.

مجموعه‌های مختلفی با توجه به نوع فعالیت یا علایق وجود دارد، از جمله

  • فهرست کتاب‌هایی که قصد مطالعه آن‌ها را دارید.
  • فیلم‌ها و یا آهنگ‌های مورد علاقه
  • چیزهایی که بخاطر آن‌ها شکرگزار هستید
  • ایده‌های مراقبت شخصی
  • و بسیاری از موارد دیگر …

هروقت که مجموعه‌ای جدید را ایجاد کردید، شماره صفحه آن را نیز باید به فهرست مطالب اضافه کنید.

کلید

کلید

یک بخش مهم از سیستم بوژو تعیین مجموعه‌ای از علامت‌های خاص است. هرچند می‌توان از هر علامت دلخواهی استفاده کرد اما در این بخش بر روی علامت‌هایی که در کتاب اصلی بولت ژورنال تشریح شده، تمرکز می‌کنیم. در  بوژو هر علامت یک کاربرد مخصوص‌به‌خود را دارد. به عنوان مثال: وظایف با یک دایره توپر، یک رویداد با دایره‌ای توخالی، یک توضیح با خط تیره و همچنین موارد مهم با ستاره مشخص می‌شوند. وقتیکه یک وظیفه تکمیل شود از علامت × استفاده می‌شود. انتقال یک وظیفه به یک روز دیگر نیز با علامت <  مشخص می‌شود.

تعهد کلید اصلی است

از احساس رضایت حاصل از کارهای تکمیل‌شده، لذت ببرید. داستان زندگی‌تان که از لابه‌لای صفحات بولت‌ژورنال‌تان می‌گذرد را تماشا کنید و از اینکه همه این وظایف اکنون از ذهنتان خارج شده‌اند، احساس آرامش نمایید.

اگر همواره این احساس آرامش را می‌خواهید، باید بصورت روزانه از بولت ژورنال استفاده کنید (بدون هیچ بهانه‌ای!). به هر حال، هیچ راهکار بهره‌وری بدون تلاش و استمرار کار نخواهد کرد.

در آخر اینکه، نکته شگفت انگیز در مورد بولت ژورنال این است که می‌توانید آن را خیلی ساده نگه دارید یا آن را به هر اندازه که دوست دارید، پیچیده کنید. اگر متوجه شدید که چیزی را در دفترتان دوست ندارید یا یک صفحه را به هم ریخته‌اید، به سادگی صفحه را ورق بزنید و ادامه دهید!

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر بخوانید

X