برنامه ریزی و بهره وری فردی، مدیریت وظایف، موفقیت شغلی و فردی، تکنیک پومودورو، برنامه های کاربردی جهت مدیریت کارها
۰

۸ آداب صبحگاهی برای شروع یک روز موفق

آداب صبحگاهی

نمی­دانم که شما هم اینطور هستید یا نه اما؛ من صبح‌­ها در بهترین حالت خودم قرار دارم، هرچند هنوز خمیازه می‌کشم یا چشم­‌هام رو بهم می­‌مالم اما باز، کار کردن در صبح یک چیز دیگری است. معمولاً در دو ساعت اول روز به نسبت بقیه روز، کارهای بیشتری انجام می­‌دهم. پس تلاش می­کنم از صبح‌­ها نهایت استفاده را ببرم و بر همین اساس چند آداب صبحگاهی خوبی که الان در انجام کارهایم انجام می‌­دهم را برایتان توضیح می‌دهم. در واقع این آداب صبحگاهی را بر اساس مطالعاتی که در زمینه بهره‌­وری کارها و رازهای افراد موفق انجام داده‌ام، بدست آوردم. حالا می خواهم برخی از آنها را با شما به اشتراک بگذارم.

1: شب قبل، لیست کارهایی که باید انجام دهید را آماده کنید

حتماً شب و قبل از خواب، لیست کارهای فردا را آماده کنید. اگر بدون یک لیست متمرکز از کارهایی که باید انجام دهید بیدار شوید، همه انرژی صبح­تان را در تلاش برای فهمیدن اینکه چکار کنید، هدر می دهید.

اختصاص دادن فقط ده دقیقه، هر شب قبل از پایان دادن به روزکاری به­‌سادگی یک تا دوساعت از روز بعد را ذخیره می‌کند.

2 : به یک برنامه دقیق پایبند باشید

من یکی از آن شغل­‌هایی را دارم که قادر هستم، ساعت­‌هایم را خودم تنظیم کنم.آنچه یاد گرفته­‌ام این است که باید از این آزادی خیلی محطاتانه بهره ببرم. هر از چندگاهی، نیاز به یک ساعت اضافه برای خواب یا استراحت دارم، و این خوب است. اما متوجه شده‌ام هر بار که برنامه‌­ام را دچار وقفه می­کنم، عملکردم تحت تاثیر قرار می­گیرد.

وقتی هر روز در یک ساعت مشخص بیدار می­‌شوم و شروع به کار می­‌کنم، کارهای خیلی بیشتری انجام می دهم. بدن و ذهن ما، روال­های منظم را ترجیح می‌دهد. در حقیقت این روال­‌ها ما را متمرکز نگه می‌دارند. وقتی زمان ساعت با “زمان کار” هماهنگ نیست، شروع به پسرفت می­‌کنید. پس داشتن یک روال یا آداب صبحگاهی بسیار مهم است.

3 : صندوق ورودی (موبایل و کامپیوتر) خود را نادیده بگیرید

مگر اینکه صبح منتظر یک خبر خیلی مهم باشید که از طریق ایمیل یا سایر پیام‌­رسان­های اجتماعی، برای شما ارسال شود وگرنه آنها را نادیده بگیرید. در حقیقت، حتی فکر این را هم نکنید که صبح اول وقت آنها را بررسی کنید.

پیام­ها یک حواس پرتی اصلی در صبح هستند. آنها نه تنها زمان ارزشمندی که برای بهره‌و­ری و کارایی نیاز دارید را از بین می­‌برند، بلکه مغز شما را هم پر از نگرانی و عدم قطعیت­ می­‌کنند،در واقع آنها تمرکز شما را از کارتان پرت می­‌کنند.

4 : صبح‌­­ها آن کاری که برای شما مناسب است را انجام دهید

برخی از مردم، صبح‌­ها در یک سطح بالای خلاقیت قرار دارند. یکسری دیگر از افراد قادر هستند کار را با تمرکز و سرعت بالا، انجام دهند. در نتیجه صبح‌ها آن کاری را که به بهترین شکل قادر به انجام آن هستید را انجام دهید.

برای مثال، من صبح­‌ها در انجام کارهایی که نیاز بالایی به تفکر خلاقانه ندارند ولی سرعت و تمرکز بالایی لازم دارند، عالی هستم. پس کارهایی که به تفکر خلاقانه‌­ی بالایی نیاز دارند را برای بعد از ظهر درنظر می­گیرم. البته این شاید برای شما برعکس باشد.

5 : غذا را به پاداش تبدیل کنید

نمی دانم چه چیزی درباره غذا وجود دارد که آن را خیلی حواس پرت­کن می‌دانم.

برخی افراد با یک صبحانه‌ی کامل روز خود را بخوبی شروع می‌کنند. خوش بحال­‌شان. شخصاً، فهمیدم صبحانه از دو جهت بر من سنگینی می­‌کند. اول اینکه با توجه به آنکه بهترین کارم را اول صبح انجام می‌­دهم؛ اگر قبل از شروع کار، صبحانه بخورم، حس می­کنم از برنامه عقب می‌افتم. دوم اینکه، هضم غذا به من احساس خواب‌­آلودگی می دهد. البته، مثل هر کسی، من از غذا لذت می برم. پس چکار کنم؟ من بیدار می شوم و کار می­‌کنم، و سپس صبحانه را برای پاداش جهت کارهایی که انجام داده‌­ام، قرار می دهم. همین کار را با میان وعده‌­ها در طول روز انجام می­‌دهم. البته شاید درست‌تر این باشد که اول صبحانه را میل کنم و بعد شروع بکار کنم، اما من برعکس آن هستم. شما هم ببینید در چه حالت بهتر می‌توانید روزتان را شروع کنید و طبق همان عمل نمایید.

6 : وظایف سخت در صبح – بله یا خیر؟

شخصاً با این جمله که ” باید همیشه سخت‌­ترین کارهایتان را در صبح انجام دهید تا بتوانید بقیه روز راحت‌تر جلو بروید، بزرگ شده­ام. این یک نصیحت بزرگ است و امیدوارم برای شما نتیجه دهد، اما هرگز برای من کار نکرد. این به این معناست که من انرژی صبح­ام را بطور ناکارامدی در تلاش برای انجام کار چالش‌­برانگیز صرف کرده­‌ام، در حالی‌که هنوز کارهای بیشتری باقی مانده و از برنامه عقب افتاده‌­ام.

نکته اصلی در اینجا انجام دادن کاری است که برای شما مفید است. من برای کارهای خودم به این نتیجه رسیدم که انجام دادن کارهایی با سختی خفیف تا متوسط در صبح، بهترین کارایی را برای من دارد. کارهای چالش برانگیز را برای عصر نگه می‌دارم که دلسردم نمی‌کند و به من فضا و زمانی را می دهد تا وقتی‌که به آنها برسم و با تمرکز انجام‌شان دهم.

اما این منم. برای شما، ممکن است دقیقاً برعکس باشد. مهم‌ترین چیز این است که تشخیص دهید چگونه کار را به بهترین شیوه انجام می‌­دهید و به برنامه­‌ای که بهره‌­وری شما را به حداکثر می رساند، پایبند باشید.

7 : یک صبحانه سالم بخورید تا به شما انرژی لازم برای انجام کارها را بدهد

اینکه در صبح چقدر زیاد یا کم بخورید، بستگی به نیازهای خودتان دارد، اما مطمئن شوید که آن‌چیزی را می‌خورید که بتواند بدن و مغز شما را تغذیه ­کند. یک اسموتی آنتی اکسیدانی همراه با ویتامین­‌ها و موادمعدنی، به همراه یک تغذیه پروتئینی، ایده خوبی است. پروتئین به شما انرژی عالی می دهد، و آنتی اکسیدان‌ها نیز برای بدن شما خوبند.

8 : قبل از شروع به کار، برای خودتان یک روال صبح‌گاهی ایجاد کنید تا در یک چارچوب ذهنی درست قرار بگیرید.

برخی افراد یک لیوان آب سرد با لیموی ترش می نوشند. برخی دیگر یک صبحانه ساده میل می‌کنند و بعضی دیگر ممکن است ده دقیقه ورزش کنند یا با یک آهنگ که صدای آن را تا آخر زیاد کرده باشند، برقصند!

برخی دوست دارند مدیتیشن انجام دهند. یکسری دیگر، در جستجوی نقل قول­‌هایی هستند که به آنها انگیزه می دهد، یا جملات تاکیدی را می‌خوانند. یکسری هم مثل خودم، مستقیم سرکار می روند. روال شما به اندازه خودتان منحصر بفرد است. چیزی را انتخاب کنید که شما را با بهترینِ خودتان مواجه کند.

در انتها، به این نتیجه می‌رسیم که نمی‌توان گفت یک روال یا آداب صبحگاهی مشخصی برای موفقیت همه افراد وجود دارد اما برای هر شخصی یک آداب صبحگاهی منحصربفرد وجود دارد و این به خودتان بستگی دارد که آن‌را پیدا کنید.

این نکات و ترفندها می‌تواند شما را درباره سطوح انرژی، قابلیت‌ها و نیازهایتان به فکر وادارد. از این مرحله به بعد می‌توانید فرایند ایجاد یک آداب صبحگاهی را آغاز کنید که برای‌تان مفید باشد و کمک کند بیشترین استفاده را از توانایی‌هایتان ببرید!

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر بخوانید

X