برنامه ریزی و بهره وری فردی، مدیریت وظایف، موفقیت شغلی و فردی، تکنیک پومودورو، برنامه های کاربردی جهت مدیریت کارها
۰

راهنمای سریع تکنیک پومودورو

تکنیک پومودورو

 شاید تا حالا در مورد تکنیک پومودورو شنیده باشید و می­خواهید بیشتر در مورد آن بدانید، بر همین اساس در ادامه این مقاله سعی کردم یک توضیح کلی در مورد این تکنیک ارایه بدم. برای درک بیشتر این روش، می­توانید کتاب راهنمای تکنیک پومودرو را تهیه و یا مجموعه مقالات موجود در وب­سایت را مطالعه کنید.

بکارگیری روش پومودورو خیلی ساده است و به حداقل ابزار نیاز دارد. همین باعث شده که این روش بتواند بطور چشم­گیری بهره­ وری شما را در کار یا مطالعه بالا ببرد. در واقع تنها چیزی که نیاز دارید یک زمان سنج به همراه قلم و کاغذ است. سپس برای روز خود برنامه بریزید، زمان­ سنج (پومودورو) را بر روی 25 دقیقه تنظیم و شروع کنید.

اصلاً این تکنیک پومودورو چیه!؟

  •  تکنیک پومودورو یک راهکار برای مدیریت زمان است که به شما کمک می­کند تمرکز و بهره‌­وری خود را در انجام کار یا مطالعه بهبود بدید. بر این اساس این روش به شما کمک می­کند که کارها را با توجه به زمانی که دارید انجام دهید و نیازی به کشمکش با زمان نداشته باشد. شما با توجه به بلوک­های 25 دقیقه ­ای که در شروع روز برای خود تعیین می­کنید ( در واقع بیانگر میزان زمانی است که در طول آن روز می­توانید کار یا مطالعه کنید) 

1- تعیین وظایف

اولین قدم از تکنیک پومودورو تعیین مجموعه فعالیت‌هایی است که قصد انجام آن را دارید. پس از آن و با توجه به اینکه امکان دارد تعداد این فعالیت‌ها زیاد باشد، آن‌ها را اولویت بندی کنید و سپس بر اساس اولویت و تعددادی از آنها را در یک لیست بنام کارهای امروز بنویسید. در طول روز هر فعالیت را که به اتمام رساندید از لیست فعالیت حذف و در صورت نیاز، فعالیت جدید را نیز به این لیست اضافه کنید در در برنامه‌ریزی کارهای روزانه در روزهای بعدی زمانبندی شوند.

2- تمرکز

برای اینکه بتوانید بدون حواس‌پرتی و وقفه کارها را انجام دهید.به اتاق ساکتی بردی. گوشی خود را خاموش و ارتباط خود با شبکه‌های اجتماعی را قطع کنید. یاگیری اینکه بتوانید حواس‌پرتی‌ها و وقفه¬های ناخواسته را مدیریت کنید یکی از اهداف اصلی تکنیک پومودورو است که در کتاب تکنیک پومودورو به شما آموخته می-شود.

3- انجام کار

از لیست کارهای امروز، یک فعالیت را انتخاب و زمان‌سنج را بر روی 25 دقیقه تنظیم کنید. سپس شروع به انجام فعالیت مورد نظر کنید. وقتیکه از تکنیک پومودورو استفاده می‌کنید نباید زمان‌سنج را نگه دارید ایجاد وقفه در آن وجود ندارد. در نتیجه در طول این 25 دقیقه کاملاً بر روی کار یا فعالیت مورد نظر تمرکز کنید و اگر مجبور به انجام یک کار ناخواسته شدید، تنها کاری که باید انجام دهید این است که زمان¬سنج را صفر کنید و از اول پومودورو را شروع کنید. پس قانون اسن است: اگر پومودورو شروع شد باید به صدا در آید (25 دقیقه تمام شود) در غیر اینصورت باید باطل شود و این پومودورو به حساب نیاید.‌

4- استراحت کوتاه

وقتیکه 25 کار به اتمام رسید، نوبت به یک استراحت کوتاه بین پومودوروها می‌رسد که معمولاً 3 تا 5 دقیقه است. در طول این استراحت می‌توانید از جای خود بلند شوید، آب یا چای بنوشید یا چند حرکت ورزشی را انجام دهید. در طول این استراحت کوتاه نباید اصلاً به کار کردن فکر کنید.‌

5- تکرار

پس از یک استراحت کوتاه پومودوروی بعدی را با فعال کردن زمان‌سنج شروع کنید. پس از اتمام آن دوباره یک استراحت کوتاه انجام دهید. این حالت تا 4 پومودورو باید تکرار شود.

6- استراحت طولانی

بعد از 4 پومودرو (اتمام یک مجموعه پومودورو) نوبت به استراحت طولانی می‌رسد. در این حالت می‌توانید به مدت 20 تا 30 دقیقه استراحت کنید. مثلاً چرت بزنید و یا برای پیاده‌روی به بیرون بروید تا کاملاً سرحال شوید.‌

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر بخوانید

X